FM 22 3-4-1-2 Taktiği İncelemesi

Football Manager serilerinde klasik taktiklere alternatif arayışında olanların yöneldikleri ilk diziliş 3’lü savunma dizilişleridir. Son yıllarda yeniden popüler hale gele 3’lü savunma dizilişlerinin birçok farklı varyasyonu mevcut. Adaptasyonu biraz daha zor olan bu taktiklerde, uyum sağlandıktan sonra oyunu ve rakipleri domine etmek hiç de zor değil. Football Manager 2022’de yıl boyunca en çok kullandığım ve verim aldığım 3-4-1-2 taktiğinden bahsedeceğim.

Diğer Taktik İncelemelerimiz;

FM 22 Kontrollü 4-4-2

Öncelikle diziliş şu şekilde;

2 kenar stoper ve ortalarında kesici rolünde standart bir stoper yer alıyor. Savunma hattında bek oyuncusu kullanmadığımız için kenar stoperlerin hızlı oyuncular olmaları çok önemli.

Orta saha kurgusunda 4’lü bir diziliş mevcut. Kanat oyuncuları defansif kanat rolünde kullanılmalı. Bu şekilde top rakipteyken rakip rakip beklerine nefes aldırmıyorlar. Bu da rakiplerin kenarlardan oyun kurmasına büyük bir engel koyuyor. Top bizim takımdayken de hücumu genişletip çoğu zaman boş alanlara girerek gol katkısı veriyorlar. Burada oynadığınız lige ve takıma da bağlı olarak defansif kanatlardan 1 tanesini ters ayaklı kanat olarak değiştirebilirsiniz. Buraya koyacağınız oyuncunun top sürme yeteneğinin yüksek ve hızlı olması size fazladan muazzam bir hücum gücü sağlayacaktır.

Orta sahanın ortasında 1 tane çift yönlü orta saha, 1 tane de defansif rolde standart orta saha en ideali. Bu kombinasyonla hem hücumda hem de savunmada dengeli bir oyun oynayabilirsiniz.

Forvet arkası pozisyonu aslında oynatacağınız oyuncuya göre değişkenlik gösterebilir. Elinizde tekniği ve pas yeteneği çok yüksek ve aynı zamanda bitiriciliği de kuvvetli biri varsa mutlaka ofansif oyun kurucu rolünde oynatmalısınız. Bu sayede orta saha ve forvettekilerle mükemmel bir bağlantı sağlayabilirsiniz. Bunun haricinde bu mevkideki futbolcunuza ofansif orta saha ya da gizli forvet özelliği verebilirsiniz. Bu elinizdeki oyuncu profili ve rakiplerinizin kalitesine göre belirlenmelidir.

Forvet hattına geldiğimizdeyse en uçtaki oyuncunun yaratıcı forvet rolünde olması ve hızlı bir isim olması en kritik nokta. Sahada yaratıcı forvetin dışında birçok hücum tehdidiniz olacağı için rakip defans hattı epey meşgul kalacaktır. Bu sırada hızlı ve bitirici santrforumuz için savunma arkasına sarkıp kaleciyle karşı karşıya kalmak hiç zor olmayacaktır.

Forvetteki diğer oyuncumuzun asli görevi rakip defansla boğuşup diğer forvetimizin işini kolaylaştırmak olduğu için pivot santrfor, çalışkan forvet ya da komple forvet rollerinden birine sahip olmalı. Ben en çok pivot rolünden katkı alabildim. Uzun boyu ve fiziğiyle rakip defansı yormasının yanında yüksek gol ve asist katkısı da sağlayabiliyorlar.

Şimdi takım talimatlarından biraz bahsedelim;

Taktik temelde gegenpress tabanlı olduğu için yüksek pres ve önde baskı en üst seviyede olmalı. Dizilişin getirdiği en büyük avantaj hücumda çok kişi olabilmek. Bu da atak yaparken daha kontrollü olma şansı yaratıyor. Zaten kalabalık geldiğimiz için rakip defansı hazırlıksız yakalamanın peşinde değiliz. 90 dakika boyunca rakibi yıpratan, yoğun ve kontrollü bir hücum anlayışında oluyoruz özetle. Bu nedenle top kayıplarını minimuma indirmek için mümkün olduğunca dar alanda ve kısa paslı oynuyoruz.

Defansta doğal olarak dezavantajlarımız var. Beklerimiz olmadığı için kenar stoperlere emanet köşeler. Bu da ortadaki stoperin yalnız kalmasına neden oluyor ancak defansif kanatların katkısı rakibin oyun kurmasını aşırı zorlaştırdığı için rakip hiçbir zaman istediği gibi kontrollü gelemiyor kalenize. Hızlı kontra atak oyununu çok iyi oynayan rakipler dışında pek bir sıkıntı yaşamazsınız. Bu taktikte hücum yaparken aslında bir yandan da savunma yaptığınız için savunmadaki defolar çok sorun yaratmıyor.

Oyuncu kalitesinin üst seviye olması, taktikten verim alabilmek için önemli. Yüksek dayanıklı oyunculara ağırlık verilmeli. Ben birçok farklı takımda denedim ve başarı yakaladım fakat orta üstü kalitede bir kadronuz yoksa ve ligin üst sıralarını hedefleyen bir takımda değilseniz çok kullanabileceğiz bir taktik olmayacaktır.

Taktiği bilgisayarınıza indirmek için:

İndir

Etiketler:

Yorum Yapın