Football Manager 2022 Alternatif Kariyer Önerileri

Football Manager serilerinde oyuncuların oyundan en az keyif aldığı dönem şüphesiz mevcut futbol sezonunun bittiği ve yenisinin başlamak üzere olduğu, transferlerin havada uçuştuğu dönemdir. Yeni Fm oyunu her sene Kasım ayında çıktığı için aradaki epey uzun boşlukta oyunu oynama motivasyonu düşecektir. Son resmi kadro güncellemeleri bir önceki sezonun devre arası transferlerinden sonra yapıldığı için güncellikten uzak kadrolarla kariyer yapmak oyunun keyfini kaçırabilir. Bunun için resmi olmayan kadro güncellemeleri oyuna eklenebilir ancak yine de 1 sezon geriden takip edildiği gerçeği değişmez.

Bu can sıkıcı durum aslında oyunda farklı kariyer fikirlerinin denenmesine yol açar. Yani bu süreçte güncel kadro ya da tarihin önemi olmayan alternatif kariyerler yapabilirsiniz. Bu şekilde oyunda keyif alabileceğiniz alternatif Football Manager kariyer fikirlerini inceleyelim.

1- Milli Takım Çalıştırmak

Milli takım teknik direktörlüğü Football Manager’da oyunun ilk çıktığı dönemlerde pek fazla tercih edilmez. Kulüp takımının yanında milli takım çalıştıranlar da olur fakat sadece milli takım teknik direktörlüğü yapmak transfer yapılamadığı, sadece belirli bir oyuncu grubuyla çalışılabildiği ve sezon içinde az sayıda maça çıkılabildiği için ilk aşamada tercih edilmez.

Oyunun güncelliğini kaybettiği dönemlerdeyse durum tam tersine dönebilir. Sene içinde doyum noktasına ulaştıktan sonra bir ülkenin başında turnuvalara katılmak, dünya kupasını kazanmaya çalışmak güzel bir alternatif kariyer hedefidir. Kulüp takımlarının kadrolarının güncel olmaması sizin oyununuzda etkili olmayacaktır.

2- Kulüp Yaratma Modunda Oynamak

Bildiğiniz gibi Fm serilerinde bir süredir kendi kulübünü yaratma seçeneği de mevcut. Tabi sıfırdan bir kulüp yaratmıyorsunuz ancak oyundaki mevcut takımlardan birinin adını ve kadrosunu kendiniz oluşturarak oyuna başlayabiliyorsunuz. Her takım için kullanabileceğiniz kadro bütçesi farklı. Dev kulüplerde bu bütçe milyar dolarları bulurken alt lig takımlarında daha düşük olacaktır. Her futbolcunun bir kadro değeri mevcut ve bu sınır içerisinde dilediğiniz oyuncuları takımınıza ekleyebiliyorsunuz. Örneğin Süper Lig’de birçok takımın bütçesi yıldızlardan oluşan bir kadro kurmaya yetecek kadar var. Tuttuğunuz takımın kadrosunu tamamen sizin istediğiniz oyunculardan oluşacak şekilde kurup Şampiyonlar Ligi’ni kazama macerası harika bir alternatif kariyer hikayesi olacaktır.

3- En Alt Liglerden Takım Çalıştırmak

Oyunun güncelliğinden bağımsız kariyer yapabileceğiniz bir başka alternatif kariyer seçeneği de ülkelerin seçilebilir en alt lig takımlarından birini alıp en üst lige taşıma macerasıdır. Bu takımlarda zaten oyuncuları tanımıyor olursunuz, transfer yapacak bütçeniz olmaz ve en üst lige çıkabildiğiniz dönemde oyunun tarihi gerçek tarihten 5-10 sene ileride olacaktır. Football Manager severlerin en büyük fantezilerinden biri olan isimsiz bir takımı dünyanın en itibarlı takımlarından biri haline getirme mücadelesini gerçekleştirmek için bundan iyi bir fırsat olamaz.

Daha önce paylaştığımız alt lig takım önerileri listelerimizi inceleyebilirsiniz.

Football Manager 2022 İngiltere Alt Lig Takım Önerileri

Football Manager 2022 İspanya Alt Lig Takım Önerileri

Football Manager 2022 Almanya Alt Lig Takım Önerileri

Football Manager 2022 İtalya Alt Lig Takım Önerileri

4- Gerçek Oyuncular Kullanılmadan Kariyere Başlamak

Football Manager’da normalden farklı bir oyun şekli de kurulum öncesi gerçek oyuncular kullanılmasın seçeneğini işaretleyerek oyuna başlamaktır. Bu seçenek işaretlendiğinde oynayacağınız kariyerin veri tabanında gerçek futbolcular yerine rastgele isimli futbolcular yer alacaktır. Bu seçenek bana göre pek keyifli olmasa da özellikle oyunun güncelliğini kaybettiği dönemlerde ilginç bir seçenek olabilir.

5- Belirli Kadro Seçim Kuralı Belirleyip Oynamak

Fm 2022’nin rutin yapısından sıkılıp oyunu farklı şekilde oynamak isteyenler için önerilebilecek bir diğer alternatif kariyer de oyuna başlarken belirli kadro seçim kuralları belirlemek ve oyun boyunca bu kuralları uygulayarak kariyer yapmaya çalışmaktır.

Sadece belirli bir ülkenin futbolcularıyla oynamak, sadece altyapıdan çıkmış futbolcularla oynamak, sadece 21 yaş altı futbolcularla oynamak, tüm kadroyu aynı isimli futbolculardan oluşturmak gibi çeşitlendirebileceğiniz kurallar çerçevesinde takımınızı yönetmelisiniz. Bu da Fm 2022’de ilginç bir macera olacaktır.

6- Farklı Veritabanları Yüklemek

Bildiğiniz gibi Football Manager oyunlarında oyunun kendi veritabanı haricinde editör aracılığıyla çeşitli veri tabanları oluşturup bunlar üzerinden kariyer yapabilirsiniz. Şüphesiz alternatif kariyer önerilerinin en alternatifi diyebileceğimiz bu seçenek için editör programını indirip kendiniz bir düzenleme yapabilirsiniz. Oyunu satın aldıysanız bu editör de oyunla birlikte gelecektir. Steam hesabınızda kütüphane bölümüne girdiğinizde üstte yer alan filtrelerde Oyunlar sekmesine tıklayıp açılan pencerede araçlar kutucuğunu işaretlerseniz editör hesabınızda gözükecektir. Sonrasında indirip kullanabilirsiniz.

Bunun haricinde ben editörle uğraşamam diyorsanız da internette birçok yapılmış veritabanı mevcut. Nostaljik oyunculardan oluşan veritabanları da var, Avrupa’nın en iyi takımlarının tek bir ligde toplandığı veritabanları da var. Bunun haricinde yabancı sınırlarını komple kaldıran düzenlemeler de mevcut. Fakat bu resmi olmayan veritabanlarının en büyük problemi oyunun genel yapısına tam olarak uymamalarıdır. Örneğin Türkiye liglerindeki yabancı sınırını kaldıran düzenlemelerin tamamında ligden düşme kuralları bozulur. Oyunun ilerleyen dönemlerinde kariyeri bozabilecek hataların ortaya çıkması da her zaman olası.

Alternatif veritabanlarını buradan inceleyip indirebilirsiniz.

Yorum Yapın